⇒ Uçucu yağlar , ağrıdan ızdırap çeken hastalarda rahatlama ve ağrı azaltma/giderme sağlamaktadır. Bu etki uçucu yağların enflamasyonlu bölgeye hızla penetre olması, dolaşımı arttırarak , dokuda oksijenlenmeyi sağlaması ile oluşmaktadır.

⇒ En ufak bir ağrı hissedildiğinde ağrı kesici kullanılması toplumda genel eğilimdir. Fakat doğada ağrı giderici birçok alternatif bulunmaktadır. Birçok uçucu yağ , ağrı giderici etki yaparken aynı zamanda anksiyete ve strese de yardımcı olabilmektedir.

 • Fesleğen : Enerji ve moral yükseltici faydalarının yanında iyi bir anti-enflamatuvar ve adele gevşetici etkiye sahiptir. Doku çevresindeki ödemin azalmasına yardımcı olur.

                           

 

 • Nane : Soğutucu ve ağrı giderici etkileri yanında enflamasyon giderici etkisi bulunmaktadır. Sakinleştirici etkisi ile ekstra fayda sağlayabilmektedir.

 

 • Keklik üzümü /Wintergreen: Boyun ,sinir sıkışması ,fıtık ve karpal tünelde ağrı giderici etkileri bulunurken kişide dikkat odaklanmasına da faydaları bulunmaktadır.

 

 • Karanfil : Artrit ve romatizma ağrılarına etki ederken hafıza güçlendirici faydası vardır.

 

 • Lavanta : Sakinleştirici ve dengeleyici etkileri yanında anti-enflamatuvar etki sağlamaktadır.

                                                

 • Sandalağacı : Spasm giderici etkisi yanında anti-enflamatuvar etkilidir. Rahatlama ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

 

Eklem ve Kemik Ağrısı :

⇒  Eklem ve kemik ağrılarının, doğal yaşlanma , düşme , yaralanma veya travma gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Bu tip ağrılar daha çok orta yaş ve üzerinde görülmektedir.

⇒ Kemik yoğunluğunun azalması da bu etkenlerden biridir. Genelde bu tip ağrılar tıbbi destek gerektirirken aromatik karışımlarda ekstra fayda sağlayabilmektedir.

 

 • Ölmez çiçek : Dokuda dolaşımı arttırarak ödem çözücü etki gösterir. Sinir hücreleri üzerine de onarıcı etkisi bulunmaktadır.

                                     

 • Ladin : Artrit , romatizmal, sırt ve kemik ağrılarında, siyatikte etkilidir.

 • Ardıç : Dokudaki kan dolaşımını arttırır. Romatizma,artrit , bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda iyileşme/rahatlama sağlar. Kasların rahatlamasını yardımcı olur. Özellikle hint yağı ile birlikte masaj çok olumlu sonuçlar vermektedir.

                                       

 • Palo Santo: Enflamasyon üzerinde çok etkilidir.

 

Adele Ağrısı :

⇒ Adele ağrısı genelde birkaç gün içinde geçer. Ama bazen adele ağrıları çok uzayabilir. Bu durum özellikle boyun ve sırt ağrısı olarak görülmektedir. Ofis ortamında uzun saatler bilgisayar karşısında oturmak, duruş bozuklukları bu durumu tetikler. Hemen hemen her insan hayatının bir döneminde sırt ve boyun ağrısı yaşamaktadır. Bu tip durumda aromatik karışımlar ile masaj adelenin gevşemesine ve rahatlamaya faydalı olmaktadır.

 • Roman Papatya : Stres ve anksiyete üzerine etki ederken aynı zamanda anti-enlamatuvar , adele gevşetici ve detox etkileri bulunmaktadır.

 • Mercanköşk : Adele ağrı ve sızısı , kramplar üzerine etki eder.

 • Biberiye: Dikkat arttırmasının yanında adele sertleşmesinde faydalıdır.

                               

 • Kekik : Spor sonrası adele yorgunluğu ve bitkinlik yanında romatizma da rahatlama sağlar.

                             

 • Vetiver: Eklem tutulma ve sertleşmelerinde etkilidir. Aynı zamanda adele yorgunluğunda yenileyici etkiye sahiptir.

 

⇒ Uçucu yağların doğru sabit yağlar ile karıştırılarak ağrı tedavisinde masaj yolu ile uygulanması etkili bir destek tedavi sağlamaktadır. Aromatik karışımlar ağrı üzerinde etkili olurken adelenin de gevşemesini sağlarlar. Aynı zamanda enflamasyon üzerinde de etki gösterirler. Tüm bunların dışında anksiyete ve stres üzerine de etki yaparak ekstra bir fayda sağlarlar. Aromatik karışımları hazırlarken mutlaka eczacınıza danışınız ve eczacınızın önerdiği dozları uygulayınız.

 

♦ Eczacınız bitki ve bitki bilimini en iyi bilen tek meslek grubudur.

     

                                          

Uçucu yağların ağrı üzerindeki rolünü gösteren bazı çalışmalar :

⇒  Eğer ilaçlar ağrınızı hafifletmiyor veya ağrı tedavisi için ilaç kullanmak istemiyorsanız uçucu yağları ağrı tedavisinde uygulayabilirsiniz. Araştırmalar uçucu yağların doğasında ağrı giderici etki olduğunu göstermektedir. Uçucu yağlar, ağrı tedavisinde destek tedavi olarak etki göstermektedirler. Uçucu yağların kullanımı ile ağrı kesici dozu düşürülebilmekte ve daha etkili bir ağrı kontrolü sağlanabilmektedir.

LAVANTA :

 • 2013 yılında yapılan bir araştırmada bademcik ameliyatı sonrasında lavantanın ağrı kontrolüne yardımcı olduğu görülmektedir. Bademcik ameliyatı sonrasında lavanta uçucu yağı koklatılan çocuklarda ameliyat sonrası uygulanan günlük parasetamol dozunun azaldığı gözlemlenmiştir.

 • 2015 yılında yapılan bir araştırmada, lavanta uçucu yağının masaj yolu ile uygulanmasında reçeteli ürünler kadar ağrı ve enflamasyonda etkili olduğu görülmüştür.

 • 2012 yılında lavanta uçucu yağının migren ağrısı etkisi üzerine yapılan bir çalışmada ; lavantanın inhalasyon yolu ile uygulanmasında migrene bağlı baş ağrılarında etkili olduğu ve migren ağrısının şiddetini azalttığı görülmüştür.

GÜL :

 • Bir çok kadın adet dönemlerinde kramplar ile boğuşmuştur. Araştırmalar gül uçucu yağının adet ağrıları üzerindeki etkisini göstermektedir.

 • Ayrıca 2013 yılında yapılan bir çalışmada ; böbrek taşı vakalarında gül yağının konvansiyonel tedaviye eşlik etmesinin ağrının azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir.